Bakmadan nasıl yazılır ? Nasıl 10 parmak yazılır ?

Bilgisayar klavyesinde nasıl bakmadan on parmak yazılır ? bakmadan yazmanın faydaları nelerdir ?

Bakmadan nasıl yazılır ? Nasıl 10 parmak yazılır ?
10 parmak nasıl yazılır ? tekno derya

10 parmak yazmak nedir ?

Bilgisayar ile alakanız varsa ya da herhangi bir yerde bilgisayar ile çalışan birilerini görmüşseniz , bazı kişilerin bakmadan yazdıklarını farketmişsinizdir. Ve aklınıza hemen klavyeye bakmadan nasıl yazılır ? sorusu gelmiştir. Bu sorunun cevabı olarak da on parmak yazmak sonucuna ulaşırız, tabbi doğal olarak da on parmak yazmak nedir  sorusunu sorarız.

10 parmak yazmak kısaca anlatılmak istenilirse, kişilerin bilgisayar klavyesini kullanırken belirli bir düzen çerçevesinde klavyedeki harflerin ,simgelerin ve sayıların yerlerini basması olayıdır. Klavye düzeni de 10 parmak yazmaya göre tasarlanmıştır. Klavye yazma düzeni F veya Q klavye olmak üzere değişkenlik gösterir.

Herkes 10 parmak yazabilir mi ?

10 parmak yazmak nedir ? tekno deryaEğer 10 parmağınızda bir problem yoksa frown bu sorunun cevabı tabii ki evet olacak.
Belirli alıştırmaları düzenli olarak tekrarladığınızda sizler de 1 ila 6 ay arasında bakmadan yazabileceksiniz. Kendi şahsi tecrübem olarak söylüyorum, lise yıllarımda bir arkadaş tavsiyesi ile çalışmaya başladım ve her gün düzenli olarak çalışmalarımı yaptım daha sonra bazı kelimeleri bakmadan yazdığımı farkettim ve bu bana çok fazla bir motivasyon verdi, çalışmalarım daha da arttı ve günlük hayatımda klavyeye hiç bakmadan her işimi hallediyorum, örneğin bu yazıyı yazarken bakmadan yazıyorumsmiley

10 parmak yazmanın faydaları nelerdir ?

Bilgisayarı aktif olarak kullananlar için 10 parmak yazmak çok önem arzetmekte , örnek vermek gerekirse bir zabıt katibi mahkemede hakimin dediklerini harfiyen ve hızlı yazması lazım bu nedenle 10 parmak yazması olmazsa olmazdır. 10 parmak yazarken klavyeyi normal bir şekilde kullananlara göre çok daha hızlı ve doğruluk oranı yüksek bir şekilde yazarız. Bu nedenle hız, doğruluk ve daha az kas gücü gerektirmektedir. Tüm parmaklarımız eşit bir şekilde yorulur. 10 parmak yazmanın faydaları saymakla bitmez. Örnekler çoğaltılabilir.

10 parmak yazmayı nereden öğrenilebilir ?

Gelelim şimdi 10 parmak yazmayı nereden öğreneceğimize ,
çeşitli programlar ve internet siteleri aracılığıyla 10 parmak yazmayı öğrenebilir ve daha sonrasında ne kadar geliştiğinizi yine bu internet sitelerinde bulunan hız testleri ile öğrenebilirsiniz. Bu internet sitelerini ve programları derlediğim yazımı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

10 parmak yazmanın iş hayatına etkisi

10 parmak yazmak direkt olarak kişilerin iş hayatlarına etki eder, en önemli etki alanı direkt olarak işi yazmak olanlardır. Bu mesleklere örnek vermek istiyorum.

10 parmak yazmanın faydası olan iş kolları

  • Zabit Katipliği
  • Gazeteci
  • Makale Yazarı
  • Blog Yazarı
  • Muhasebeci
  • İletişim Sorumlusu
  • Web Site Teknik Destek Çalışanları
  • Müşteri Hizmetleri

Bu meslekler direkt olarak yazmakla alaklaı oldukları için bu meslekler adına hızlı yazmak ve bakmadan yazmak çok önemli iki unsur: vakit, nakit ve güçten kazanç sağlanır. Mesleğimiz doğrudan alakalı olmasa bile hepimiz yazmaya zorunlu sayılırz, bu nedenle 10 parmak yazmanın faydaları her birey için göz ardı edilemez. Ve kendi yorumumca herkesin öğrenmesi gereken bir yetenek. On parmak yazmanın iş hayatındaki rolü de böyle açıklanabilir.