En Güncel Bilgisayar Hızlandırma yolları

Bu yazımızda bilgisayar hızlandırma yollarını derledik. Sizler de Güncel Bilgisayar hızlandırma yollarını kullanarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

En Güncel Bilgisayar Hızlandırma yolları
Bilgisayar hızlandırma yolları

Merhabalar çoğumuz zaman zaman bilgisayarımızın yavaşlığından şikayet ederiz, bu bazı zamanlar “kanser edici” seviyeye kadar gelebiliyor. Türkiye’mizde genel olarak format atma yolunu seçeriz , ama bunun dezavantajları olarak format atma ücreti veya kül olup uçan belge ve dosyalarımızdan bahsedebiliriz. Bu nedenle bu yazımızda sizlere format atmadan bilgisayar hızlandırma yollarından bahsedeceğim.  Peki Bilgisayar hızlandırma yolları nelerdir ? Bilgisayarı hızlandırmak için ne yapmalıyız ? gelin bu soruların cevaplarını verelim.

 

1.Başlangıç uygulamalarını kapatma 

Bilgisayarımızın açılışında otomatik olarak bazı uygulamaların açıldığını görmüşsünüzdür, bunlara örnek vermek gerekirse; discord, steam, skype ve benzeri uygulamalar. Bu uygulamalar  bilgisayarımızın güç tuşuna bastığımızda işletim sistemi yani Windows açıldıktan hemen sonra otomatik olarak başlatılır , tabii olarak da bu  bilgisayarımızın açılış süresini ve kendine gelme süresini ciddi oranda yavaşlatır, sizler de gereksiz gördüğünüz uygulamaları başlangıç uygulamaları sekmesinden kapatabilirsiniz. Peki başlangıç uygulamaları nasıl kapatılır ?

Başlangıc uygulamaları kapatma 

Bunun iki yolundan bahsedeceğim; 

 •  Birincisi  yukarıda göründüğü gibi Windows Arama Kutusuna “Başlangıç Uygulamaları “ yazmanız ve çıkan butona tıklamanız, 

Başlangıç Uygulamalarını kapatma 

 

Ardından sizi yukarıda gözüktüğü gibi başlangıçta otomatik çalışan uygulamaların bulunduğu bir ekran karşılayacak , bu ekrandan istediğiniz programları başlangıçta açılmasını veya kapatılmasını belirleyebilirsiniz. 

 • İkinci yöntem ise Başlangıç Uygulamalarını  Görev Yöneticisinden kapatma 

Başlangıç Uygulamalarını görev yöneticisinden kapatma 

Gördüğünüz gibi Görev Yöneticisi > Başlangıç Menüsü aracılığıyla da başlangıçta çalışan programları görebiliyoruz, ve buradan “etkinleştir” veya “devre dışı” bırak seçeneklerini kullanabiliyoruz. 

Sizler de bu işlem basamaklarını kullanarak Başlangıç Uygulamalarını kapatabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz, eğer hızı pek de fazla iyi olmayan bir bilgisayara sahipseniz benim tavsiyem bu uygulamaları kapatmanız olacaktır. 

 

2. Kullanmadığımız uygulamaları silmek 

 Bilgisayarımızı aktif olarak kullandığımız zamanlarda gerekli olarak birçok uygulama kurmak zorunda kalırız bunlar müzik indirme programı, video indirme programı, mühendislik uygulamaları gibi birçok uygulama olabilir, ilgi alanımıza bağlı olarak bunlar değişkenlik gösterebilir, ama bazen bu uygulamaları artık kullanmamamıza rağmen onları hâlâ bilgisayarımızda barındırmaya devam ederiz, bu uygulamaların bilgisayarımıza kötü etkiler verdiği ve onları yavaşlattığını bilmemiz gerekiyor bu nedenle gereksiz uygulamaları kaldırmamız gerekiyor.  

Gereksiz uygulamalar nasıl kaldırılır ? 

 1. Denetim Masasını kullanarak uygulamaları kaldırmak. 

Denetim Masasından program kaldırma 

Windows  arama kutusundan “Denetim Masası” yazarak yukarıdaki ekrana gelebilirsiniz ardından işaretlenen bölgeden Programlar > Program kaldır seçeneklerini takip edin. 

 

Sizi yukarıdaki fotoğrafta göründüğü gibi program ve oyunların sıralandığı bir alan karşılayacak, buradan bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaları görebilir ve üzerlerinde gerekli onarma ve kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz. 

  

 

Yukarıda görüldüğü üzere kaldırmak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayarak Kaldır/Değiştir menüsüne erişeceksiniz , daha sonra kaldırma işlemini başlatabilirsiniz. 

 

3.Kayıt Defteri Sorunları 

Kayıt defteri sorunları Tekno Derya 

Kayıt defteri bilgisayarımızda çeşitli program ve uygulamaların ayarlarını ve bazı özelliklerini barındırdığı bir yazılımsal defterdir, ama biz programları silsek dahi programlar buralarda bıraktıkları izleri ve kayıtları silmezler bu nedenle burası bir kayıt defteri çöplüğüne dönüşebilir ben de sizlere bunları silmeyi tavsiye ediyorum, peki Kayıt defteri hatalarını nasıl çözeriz ?  Bunu bizim için yapan çeşitli programlar var bunlar; 

 • Registry Life. 

 • Glarysoft Registry Repair. 

 • Argente Registry Cleaner. 

 • Wise Care 365. 

 • Advanced SystemCare. 

 • Eusing Registry Cleaner. 

 • CCleaner. 

 • Auslogics Registry Cleaner. 

Olarak sıralanabilir. 

 

4.Windows güncellemelerini yapma 

Windows Update Tekno Derya 

Bildiğimiz gibi Windows Update bilgisayarımız için yapılan yeni güncellemeleri kontrol etmemize ve yüklememize olanak sağlar, bilgisayarımızı hızlandırmak için bizler de güncellemeleri yapmak zorundayız, her ne kadar yapmaktan kaçınsakta bunlar Windows’un gerekli gördüğü yazılımsal güncellemelerdir sizlerin de bilgisayarı hızlandırma adımlarında bu maddeyi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. 

 

5.Antivirüs Programları Kullanmak 

Antivirüs Programları Tekno Derya 

Bilgisayarımızı hızlandırmak için çeşitli yollar arıyoruz, ama aklınıza bilgisayarımızın yavaş olmasının nedeni olarak hiç virüsler geldi mi ? Bilgisayarları yavaşlatmaya hatta hiç kullanılamaz hale getirmeye odaklanan birçok virüs çeşidi var , bunlar gereksiz ve boş onlarca dosya oluşturan , ram’i , işlemciyi aşırı yoran virüslerdir. Siz ya da bilgisayarınızı kullanan bir başka kişi bu virüsleri bilgisayarınıza bulaştırabilir. En iyi korunma yolu piyasada sık kullanılan antivirüs programlarını kullanmaktır. En iyi antivirüs programları yazımızı okuyarak sizler de bu programları kullanmanın avantajlarından faydalanabilirsiniz. 

 

6.Bilgisayar Temizleme Programları 

 

Profesyonel yazılımcılar tarafından hazırlanmış çeşitli bilgisayar temizleme programları vardır, bu programlar bize çok çeşitli bilgisayar temizleme araçları sunuyor. Piyasada ücretli veya ücretsiz birçok program bulunuyor, bunları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Peki en iyi bilgisayar temizleme programları nelerdir ? Hangi bilgisayar temizleme programları ücretsizdir ? Öğrenmek istiyorsanız en iyi bilgisayar temizleme programları yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

7.İşlem önceliği ayarlaması 

 

Bilgisayarımızı hızlandırırken dikkat etmemiz gereken bir başka konu ise çalışan uygulamaların işlem önceliğidir, peki işlem önceliği ne anlama geliyor ? İşlem önceliği nasıl kullanılır ? İşlem önceliği bilgisayarınızın kullandığı kaynaklarını ilk olarak hangi uygulama için ayıracağını belirler örneğin çok fazla ram kullanan ya da çok fazla işlemci kullanan bir uygulama gördüğünüzde bu uygulamanın diğer uygulamaların haklarını da yediğini görürsünüz bu nedenle bu işlemi sonlandırabilir ya da diğer uygulamalara oranla daha az kaynak kullanmasını sağlayabilirsiniz. 

İşlem önceliği nasıl ayarlanır ? 

Bilgisayarımızda arama kutusuna Görev Yönetici yazarak veya ctrl+shift+esc tuş kombinasyonunu kullanarak Görev Yöneticisi aracını açarız ardından Ayrıntılar bölümüne gelip buradan ayarlama yapmak istediğimiz uygulamaya sağ tıklayıp gerekli ayarlamayı yaparız. İzleyeceğimiz yol  Görev yöneticisi > Ayrıntılar > uygulama.exe sağ click > Öncelik ayarla yolu olacaktır. 

8.Windows’u performans moduna alma 

 

Bildiğimiz gibi Windows her bilgisayarda varsayılan bir arayüzle gelir, görüntülerin kalitesi , yazıların , fotoğrafların vs herşeyin kalitesi tüm bilgisayarlarda sabit olarak gelir. Ancak oyunlardan tanıdığımız “low” kalite ayarlaması Windows’tada geçerli. Bilgisayarımızın daha hızlı çalışması için Windows’u performans modunda çalıştırırsak daha kullanışlı bir bilgisayar elde etmiş oluruz . Peki Windows nasıl hızlanır ? Windows’u performans moduna nasıl alırız ? 

Windows’u performans moduna alma işlemi nasıl yapılır ? 

 • Masaüstünde veya başlat menüsünde bulunan ‘Bu Bilgisayar’ simgesine çift tıklayın. Karşınıza depolama sürücülerinizin olduğu bir ekran gelecek. 

 • Bu ekranda boş bir yere sağ tıklayıp ‘Özellikler’e girin. 

 • Sol taraftaki menüden altta bulunan ‘Gelişmiş Sistemi Ayarları’ seçeneğine tıklayın. 

 • Gelişmiş sekmesinde bulunan Performans seçeneğinin hemen altındaki Ayarlar bölümüne girin. 

 • En iyi performans için ayarla kutusunu işaretleyin. Ardından ‘Uygula’ deyin ve ‘Tamam’ı tıklayarak ayarlarınızın kaydolmasını bekleyin. 

Bu adımları izledikten sonra Windows’un görünümünü istediğiniz oranda değiştirebilirsiniz.  

9.Bilgisayar Sıcaklığı Ayarlaması 

Tekno Derya Yanan bilgisayar 

Eğer bilgisayarınız çok fazla ısınıyorsa bunun kaynağı işlemcidir. İşlemci ise çok fazla iş aldığı zaman doğal olarak ısınmaya başlar , ısındığı zaman da işlemci gücü ciddi oranda azalır ve kasma olarak adlandırığımız olay başımıza gelir, çünkü artık işlemlere cevap veremeyecek hale gelir. Bu nedenle ya çok güçlü bir işlemci kullanın ya da çeşitli fanlar kullanın , örneğin laptop kullanıyorsanız soğutucu platformları kullanabilirsiniz. 

 

Bilgisayar Soğutucusu Tekno Derya