HTML Base Etiketi (Tüm harici kaynak ve imaj linklerini otomatik duzenleme)

Htaccess dosyası ile link yapılandırması ve yönlendirmesi yaparken kaynak dosyaları ve imaj dosyaları bozulmasına çözüm .

HTML Base Etiketi (Tüm harici kaynak ve imaj linklerini otomatik duzenleme)
HTML base etiketi kullanımı

Neden stil , script , imaj dosyalarım yüklenmiyor?

Merhabalar , sizlere SEO url veya benzeri bir url manipülasyonu yaptığımızda ; harici stil, script veya imaj dosyalarımız ve de bunların içerisinde bulunan ajax linkleri neden yüklenmez onu anlatayım : 

Biz SEO url veya benzeri bir url manipülasyonu yaptığımızda harici linklerimiz veya her türlü linkimiz yollarını yeni oluşturduğumuz link üzerinde arıyor .
 
Ve dolayısı ile yanlış yerde arama yaptığı için de dosyalar dahil edilemiyor ve  biraz başımız ağrıyabiliyor. 

Bunun çözümü için HTML Base etiketi imdadımıza yetişiyor.

HTML Base Etiketi Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim gibi bu htaccess dosyası veya rooter'lar ile yaptığımız link manipülasyonları sonucu harici dosyalarımızı sayfamıza dahil ederken sorun yaşıyorduk . HTML base etiketi de tam da bu soruna bir ilaç niteliğinde .
Sayfamızın head etiketleri arasına oluşturduğumuz bu etiket sayesinde , sayfamıza dahil etmek istediğimiz dosyaların nerede aranacağını belirtmemize olanak sağlıyor ve bu sayede link yapımız nasıl değişir ise değişsin linklerin başına bizim belirlediğimiz ana url geliyor.

 

HTML Base Etiketi Kullanımı 

<head>
  <base href="https://www.teknoderya.com/">
</head>

Şeklinde bir HTML kodunu yazdığınızda artık sayfa içerisinde bulunan tüm dosya yollarının başına bu belirlediğimiz linki koyacaktır . İsterseniz bir alt dizinde çalışıyorsanız link yapınızı şu şekilde değiştirebilirsiniz .

<head>
  <base href="https://www.teknoderya.com/altklasor">
</head>

Bu kullanımı sayfanıza dahil ettiğinizde artık linklerinizin başına otomatik olarak bu url gelecektir ve artık harici dosyalarınız veya yönlendirme linkleriniz bu url üzerinden çalışacaktır. 

Normal href yapımızda kullandığımız , linkleri farklı sekmede veya yeni sayfada açma gibi target özellikleri burada da geçerli .

Örneğin tüm linklerin yeni bir sekmede açılmasını istiyorsak  :

<head>
  <base href="https://www.teknoderya.com/altklasor" target = "_blank">
</head>

Bu konumda sizlere , HTML base etiketinin ne olduğunu , ne işe yaradığını ve linklerimizi nasıl düzenli hale getiririz bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur ,  hayatı yazmaya devam .