Mysql büyük küçük harf duyarlılığı

Mysql büyük küçük harf duyarlılığı nasıl ayarlanır sorusunun cevabı bu yazımda.

Mysql büyük küçük harf duyarlılığı
Mysql Büyük / Küçük harf duyarlılığı

Merhabalar bu yazımızda sizlere MYSQL’deki where koşullarımızda büyük küçük harf duyarlılığının nasıl ayarlanacağından bahsedeceğim.

MYSQL ile sorgulama yaparken diğer veritabanı seçeneklerinin aksine MYSQL’de normal şartlarda where koşullarımız büyük küçük harfe duyarsızdır , bu kullanıcı girişi yaparken sorun teşkil etmektedir. Bu gibi durumlara karşı BINARY belirtecini sorgumuza eklememiz gerekiyor. Bu belirteci ekledikten sonra sorgularımız büyük küçük harfe duyarlı olacaktır.

Aşağıdaki gibi 4 alan oluşturuyorum ve bunların farkları büyük küçük harf farklılıkları olması.

SELECT * FROM `kullanici` where   username =  'uLus1' and password = "teknoderya"

Bu sorguyu yazdığımızda sonuç olarak dönecek kayıtlar aşağıdaki gibidir.

Yani değişen hiçbirşey olmayacak çünkü MYSQL büyük/ küçük harf duyarsız geliyor , bu ayarlamayı yapmak için BINARY anahtar sözcüğünü kullanmamız gerekiyor.

SELECT * FROM `kullanici` where BINARY  username =   'uLus1' and password = "teknoderya"

Şeklinde kontrol alanımızın öncesine BINARY anahtar sözcüğünü ekleyince sonuç boş dönecektir, çünkü artık username alanı  büyük küçük harfe duyarlı oldu.

Koşul belirttiğimiz bütün  alanların başına veya ‘=’ sonuna BINARY anahtar kelimesini belirterek büyük/küçük harf duyarlılığını ayarlayabiliriz.

Bir başka kaynaktan yola çıkarak ben de hız faktörüne dikkat ettim ve BINARY sözcüğünü koşul alanının arkasına değil de önüne yazınca ciddi hız farkı oluşuyor örnek vermek gerekirse sorguyu yukarıda verdiğim örnek gibi değil de aşağıdaki örnek gibi yazarsanız ciddi hız farkları oluyor.

SELECT * FROM `kullanici` where   username = BINARY  'uLus1' and password = "teknoderya"

Eğer optimizasyon konusunda büyük projelerde çalışacaksınız veya ileriye dönük düşünen bir yazılımcıysanız maliyet hesabı yapmanız kaçınılmaz olacaktır bu nedenle yukarıdaki kullanım sizin için çok daha iyi olacaktır. 


Saygılar sevgiler Yılmaz Kadan.