Yeni fiber optik kabloları ile internet hızı rekoru kırıldı 

Dünyanın yeni internet hızı rekoru kırıldı. Dünyanın en hızlı interneti.

Yeni fiber optik kabloları ile internet hızı rekoru kırıldı 
İnternet Kabloları.

 Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, internet hızının önemi de büyük ölçüde arttı. Gönderilen ve alınan verilerin büyüklüğü arttıkça çok daha fazla indirme ve yükleme hızı ihtiyacı doğdu. Bir çok kurum ve üniversite yıllardır daha hızlı internetin peşinde. University College London (UCL) araştırmacıları bu alanda son dönemin en büyük başarısını yakaladı ve internet hızı rekorunu kırdı. 

İnternet hızı rekoru UCL araştırmacıları, Xtera ve KDDI Research üyelerinden oluşan bir ekip tarafından kırıldı (tebrikler!). Elon Musk Starlink uydu projesiyle göklerde, UCL mühendisleri yer yüzündeyken sırtımız yere gelmeyecek gibi gözüküyor. 

İnternet hızı rekoru nasıl kırıldı ?

UCL takım lideri  Dr. Lidia Galdino 

 UCL Mühendislerinin geliştirdiği yeni fiber optik kablolar sayesinde 178.000.000 (178 milyon) megabit veri aktarım hızına ulaşıldı. Hızın büyüklüğünü net bir şekilde ifade etmek için söyleyelim: UCL’nin açıklamasına göre, bu hız Netflix’in bütün dizi, film ve belgesellerini bir saniyeden daha kısa sürede, meşhur ilk kez fotoğraflanmış olan kara deliğin devasa büyüklükteki verisini indirmek 1 saatten az zaman alıyor (Bu kara deliğin fotoğraflarının parça parça bulunduğu harddiskler yarım ton ağırlığındaydı Şekil ???? boyutunu siz düşünün). 

Nasıl bu hıza ulaştı ?

Bu hıza ulaşılabilmesinin sebebi normal fiber kablolara kıyasla daha geniş bir dalga boyu aralığı kullanılmasıdır. Bu bant genişliği 16.8 Thz ve 4.5 Thz aralığındadır. Ayrıca kapasitesi güçlendirilmiş veri şeritleri üzerindeki sinyal gücünü artırmak için birden fazla amplifikatör teknolojisi birleştirilmiş. 
 
Yeni kırılan internet hızı rekoru hakkındaki düşünceleriniz neler?